Nowości
Poszewka na poduszkę 45x45 cm Pies
Poszewka na poduszkę 45x45 cm Pies

88,00 zł

szt.
Less plastic – mniej plastiku, czy recykling plastikowych opakowań ma w ogóle sens?
Less plastic – mniej plastiku, czy recykling plastikowych opakowań ma w ogóle sens?

Recykling plastiku, czyli przetworzenie zużytego produktu, w taki sposób, aby powstała jego nowa wersja do wykorzystania, może iść w dwóch kierunkach. Downcycling i upcycling to metody na drugie życie plastiku.

Po umieszczeniu plastiku w odpowiednio oznaczonym pojemniku do recyklingu – kolor żółty – trafi on do przetworzenia w wyspecjalizowanej firmie. Powtórne życie zyska zarówno wtedy, jeśli w wyniku procesu przetwórczego zyskamy produkt o mniejszej wartości niż rzecz przetwarzana (downcycling), jak i wtedy, kiedy uzyskamy produkt o większej wartości (upcycling).

Sektory, które najwięcej korzyści czerpią z przetwarzanych opakowań to przemysł opakowaniowy (prawie 40% ponownego wykorzystania), budowlany, motoryzacyjny i elektroniczny.

Warto przetwarzać ponownie plastik, bo oprócz pozyskania surowca, oszczędzamy wodę i energię, które służą do jego pierwotnego wyprodukowania. Pamiętajmy, że plastik, który raz pojawi się w obiegu, zostaje z nami praktycznie na zawsze w środowisku. Jego cząsteczki są tak powszechne, że znajdują się właściwie wszędzie, także niestety w naszych organizmach.

Już teraz w morzach i oceanach na świecie pływa ponad 5 MILIARDÓW TON plastiku.

Co możemy zrobić, żeby ograniczać jego zużycie?

- zastępować, gdzie się da innymi materiałami, które mają szybszy i łatwiejszy proces rozkładu np. bambusowe szczoteczki do zębów, szczotki z bambusa i agawy, patyczki biodegradowalne, myjki loofah, zmywaczki kokosowe i jutowe   

- korzystać z opakowań i przedmiotów wielorazowych – torby na zakupy, butelki na napoje, waciki kosmetyczne wielorazowe pieluchy, podpaski, maszynki do golenia

- segregować odpady i dawać im szanse na drugie życie – worki na śmieci biodegradowalne kompostowalne, ściereczki i zmywaczki z plastiku pozyskanego z mórz i oceanów, patchworkowe poszewki na poduszki, patchworkowe kosmetyczki podróżne.

Większość firm, która produkuje odzież widzi już jak świetnie można wykorzystać w nowych kolekcjach materiały pochodzące z przetworzonego plastiku - upcyklingu. H&M, adidas, Tchibo… – to od Ciebie zależy jakiego wyboru dokonasz i co kupisz.

Również firmy produkujące żywność zaczynają przykładać większą wagę do tego, w co pakują swoje produkty. Coraz więcej widzimy szklanych opakowań, ale miło też kupić jajka lub truskawki w tekturowych łubiankach.

Zmieniamy naszą świadomość i potrzeby konsumenckie, bo widzimy, że recykling - nie tylko plastiku – ma sens.

Kategorie bloga
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl